تبليغات
تبليغات

معایب سیستم گلستان + عکسی از مشروط کردن با معدل 11.99 پي دي اف چاپ پست الكترونيكي
سه شنبه ، 24 اسفند 1389 ، 19:03

"سامانه دانشجویان دانشگاه پیام نور مرکز ورامین" : می گویند سیستم گلستان به نفع دانشجو عمل می کند ، ولی گویا خلاف این موضوع صحت دارد و این سیستم آنقدرها هم که گفته می شود مهربان نیست!
همانطور که در عکس زیر می بینید یکی از دانشجویان با معدل 11.99 مشروط شده است. این دانشجو در مکاتبه با رایانامه شبکه (info@charchoob.com) اظهار داشته است که : «در روزهای آخر حذف و اضافه معدلم را دیدم. روز آخر به مسئولین مراجعه کردم. آقای سعیدی راهنمایی ام کردند ولی سیستم بسته شده بود و بازنمودن سیستم از دست ایشان برنمی آمد. یکی از دوستانم به مسئول آموزش دانشگاه (دکتر احمدخانی) مراجعه کرد ولی ایشان هیچ کاری در حق ما نکردند».

همین نامه کافی بود تا قلم را بکار گیریم و سیستم گلستان را مورد بررسی موشکافانه خود قرار دهیم.
سیستم گلستان از پانزده اسفند بسته شده است و گویا قرار نیست برای بعضی دانشجویان باز شود!
زمان بندی نسنجیده مسئولان و بستن دائمی سیستم در ایام حذف و اضافه در حالیست که نمرات برخی درس ها دیرتر از موعد برنامه ریزی شده در سیستم گلستان وارد شده و عملا دانشجویان را بلاتکلیف کرده است!
در این نقد می کوشیم نیم نگاهی به عملکرد این سیستم در موارد گوناگون بپردازیم :

1 . اعتراض به سیستم حق دانشجویان ، رسیدگی به خواسته ها وظیفه مسئولان
یکی از نقائص گلستان این است که اعتراض به نمره بطور پیش فرض غیرفعال است مگر اینکه استاد آنرا فعال کند. در حالیکه ارائه فرصت اعتراض به محصلین حق آنان است و نه یک گزینه دلخواه برای استاد! همچنین برغم یادداشت اعتراض ، توسط برخی اساتید بی پاسخ مانده و عملا بدون رسیدگی رها می شود که این کار هم نادرست است و سیستم نباید تا پاسخ دهی استاد ، نمره را تایید کند.

2 . پرسش و پاسخ دانشجویان از کارمندان و مسئولان
یکی دیگر از محدودیت های سیستم گلستان ، عدم وجود مکانی برای ارتباط گیری با مسئولان بخش های مختلف دانشگاه و اخذ جواب از آنها است. تا بدین وسیله از رفت و آمد مکرر به دانشگاه پرهیز شود. ولی چنین قابلیتی کماکان در این سیستم وجود ندارد.

3 . عدم مشروطی برای معدل نزدیک 12
سیستم برای نمراتی که 9.5 باشند بصورت خودکار نمره 10 را جایگزین کرده و درس را قبولی می زند ولی برای معدل های بالای 11.9 که به 0.5 نمره یک درس 3 واحدی نیازمندند تا به معدل 12 برسند مشروطی می زند!
بی شک این رفتار سیستم نیز باید توسط برنامه نویسان آن مورد بازنگری قرار بگیرد.

4 . عدم وجود قابلیت های برنامه ای پرکاربرد
مواردی چون ریز قیمت شهریه هر ترم ، معدل گیری پویا از نمرات تایید نشده و تایید شده ، تقویم دقیق و سنجیده عملکرد سیستم (همچون تاریخ باز شدن سیستم ، بسته شدن سیستم ، حذف و اضافه و موارد دیگر) ، برنامه کلاس دروس ، امکان دانلود نمونه  سوالات امتحانی دروس مختلف و ... از جمله موارد پرکاربردی هستند که در سیستم گلستان نادیده گرفته شده اند و از نقائص و کاستی های این سیستم به شمار می روند. افزودن این قابلیت ها کمک زیادی به دانشجویان و هدایت آنها به سمت موفقیت می کند.

5 . اخطار های کلی و نامفهوم
یکی دیگر ازمعایب سیستم گلستان کم کاری برنامه نویسان این سیستم در درج پیغام های مناسب برای هر خطا و مشکل است. برنامه نویسان سیستم گلستان برای آسانی کار خود عموما از یک نوع پیغام خطا برای تعداد زیادی از خطاها و مشکلات استفاده نموده اند. این مشکل با افزودن  چند جمله ی شرطی در کد اصلی این نرم افزار قابل حل است تا دانشجویان و کاربران در مواجهه با این سیستم با هیچ سردرگمی مواجه نشوند ، ولی تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

6 . عدم وجود Help در نرم افزار گلستان بر خلاف تمام نرم افزارها
اگر به نرم افزارهای نصب شده بر روی کامپیوتر خود نیم نگاهی بیاندازید متوجه می شوید در همه ی آنها بخشی به نام Help وجود دارد. در این بخش اطلاعات جامعی از سیستم و آموزش استفاده از آن شرح داده شده است تا حتی غیرحرفه ای ترین کاربران نیز با مطالعه آن به آسانی بتوانند از نرم افزار مذکور استفاده نمایند. بعبارت دیگر افزودن این بخش به نرم افزار یکی از بخش های اصلی آن بوده  تمام شرکت های نرم افزاری دنیا پاسخگویی به سوالات و نیازهای کاربران را پیش بینی کرده و به آن پاسخ کامل و جامع داده اند.
حالا به سیستم گلستان نگاه کنید! معلوم نیست چرا مسئولان سیستم گلستان از این نیاز مهم چشم پوشی کرده اند؟

7 . از دیگر موارد مشکلات سیستم گلستان می توان به عدم دسترسی به این سایت با مرورگرهای استاندارد و پرطرفداری مثل Fire Fox و Opera و Chrome و Safari اشاره  کرد. متاسفانه سیستم گلستان فقط با مرورگر غیر استاندارد Internet Explorer یا همان آی ای مایکروسافت سازگار است و این محدودیت را میتوان یکی از معایب بزرگ این نرم افزار دانست.

آخرين ويرايش : چهارشنبه ، 25 اسفند 1389 ، 14:33

Comments 

#10 ÷÷÷ 1392-03-30 14:44
این اتفاق برای من هم افتاد
معدلم ترم قبل 11.99 شد
اوج بدشانسی...

#9 saba 1392-03-27 15:56
با سلام معدل من 11.995 شده آیا مشروطم تو رو خدا کمکم کنید

#8 90 1391-11-15 10:11
ایا شامل حال 90 دی هاهم میشود اگر نیست چرا تعویض//////////

#7 افا 1391-11-09 11:06
سلام برای ورذی های 89 این قانون هست

#6 *6 1391-10-17 16:24
معدل کل من هم 98/11 خیلی به درسام اهمیت میدم بازم اینکه قانون جدید اومده معدل زیر 10 من بعد مشروطی محسوب میشه راسته؟

پاسخ: قاون جدید برای تمامی ورودی های سال 86 و 87 اجرایی شده است. اگر این قانون برای شما اعمال شده است می توانید از بخش مربوطه به کارنامه تحصیلی تان، اعمال یا عدم اعمال این قانون را بررسی و ملاحظه نمایید.

#5 مهدی 1391-06-30 13:57
نتیجه میگیریم یا باید درس نخونیم یا که تصمیم گرفتیم بخونیم توپ بخونیم مثلا معدل بشه 9 که دیگه دلمون انقد نسوزه.

#4 محیا 1390-11-15 11:06
ای بابا منو نترسونید.معدلم شده 11.95 حالا دارم به آب و آتیش میزنم که 12 بشه.
دعا کنید که استاد به من نمره بده.

#3 1 1390-05-10 14:29
معدل 11.9 چرا باید 12 بشود؟

اینکه نمره ی 9.5 خود به خود 10 شود جزء قوانینی دانشگاه و ارفاقی است که به دانشجویان می وشد ولی تغییر معدل آیا جزء قوانین آموزش دانشگاه است؟

و اینکه کدام نمره ی دانشجو باید تغییر کند و چه کسی باید تصمیم بگیرد خود سیستم به صورت خودکار؟

حالا اگر با این نمره یکی از درس های 9.5 شد دوباره باید نیم نمره به دانشجو داده شود که 10 شود!

#2 مجتبي 1389-12-24 22:33
پس قسمت طنز رو كي اپ مي كنيد
بابا از سايتهاي ديگه عقبيد
شكرستان پيام نور و....

#1 مجتبي 1389-12-24 22:31
اين چيز عجيبي نيست
دوستم من هم دقيقا 11.99 شده
وقتي براش رفتم تو سايت تا معدلشو ببينم
شاخ در اوردم از بدشانسي اين بدبخت

Add comment